avei
27 اسفند 1401 - 14:05

توسعه قراردادهای دانش‌بنیان در حوزه نفت به ارزش ۱۰۰ میلیون دلار

توافق‌نامه همکاری میان معاونت علمی و شرکت پترو ایران به امضا رسید؛ از محور‌های اصلی این توافق‌نامه همکاری می‌توان به رفع نیاز‌های صنعتی ارزبر، گلوگاهی و استراتژیک پتروایران با تعریف مگاپروژه‎‌های دانش ‏بنیان به میزان ۱۰۰ میلیون دلار اشاره کرد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، روح‌الله دهقانی؛ معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس‌جمهوری با اشاره به تلاش برای رسوخ دانش بنیان‌ها در صنعت نفت و عبور این صنعت از مرحله خام‌فروشی اظهار کرد: نفت جزء مزیت‌های ارزنده سرزمینی ما به شمار می‌رود و اقتصاد بدون نفت، به معنای حذف مطلق این نعمت خدادادی از اقتصاد نیست، بلکه حذف خام‌فروشی و رسوخ نوآوری به این صنعت است، نباید اقتصاد ما متکی به نفت خام باشد، وقتی از منابع نفتی برخورداریم و هم دانش و توانمندی را به مدد جوانان دانش‌آموخته برای استفاده نوآورانه از این منبع زیرزمینی در اختیار داریم، بنابراین باید از این ظرفیت برای تکمیل زنجیره ارزش صنعت نفت و خلق ارزش افزوده به خوبی بهره ببریم.

دهقانی ادامه داد: مسیر دانش بنیانی اقتصاد از صنعت نفت عبور می‌کند، بر همین اساس این توافق‌نامه با هدف شکل‌گیری کنسرسیوم‌های دانش بنیان و حضور شرکت‌های نوآور و فناور در صنعت نفت به امضا می‌رسد. تکمیل زنجیره‌های ارزش در این حوزه، از محور‌های اولویت‌دار و مورد حمایت معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌ بنیان ریاست جمهوری است.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌ بنیان رئیس‌جمهوری با اشاره به این‌که این توافق‌نامه‌ها با رویکردی عملیاتی و با هدف شکل‌گیری پروژه‌های بزرگ و فناورانه با مشارکت دانش‌ بنیان‌ها در آن صنعت شکل می‌گیرد، ادامه داد: انتظار دارم سال آینده و با به جریان افتادن عملیاتی این توافق‌نامه‌ها، شاهد انعقاد قرارداد‌های جدی و اجرایی باشیم.

وی افزود: اگر این جنس توافق‌نامه‌ها بتوانند خروجی مناسب و ارزش افزوده را به ارمغان بیاورند، دانشجویان و فعالان فناور که‌ایده‌های نوآورانه دارند نیز انگیزه پیدا خواهند کرد تا‌ ایده‌شان را در مسیر دانش‌ بنیان شدن پیش ببرند. سال آینده به لطف باری تعالی تا 10 برابر امسال اعتبار مالی و حمایتی را به تکمیل زنجیره‌های ارزش در صنایع تخصیص خواهیم داد.

حمید ذوالفقاری؛ سرپرست معاونت توسعه اقتصاد دانش‌ بنیان با اشاره به اراده و عزم جدی معاونت علمی برای عملیاتی شدن نقش آفرینی شرکت‌های دانش‌ بنیان در صنایع مختلف گفت: معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌ بنیان تلاش می‌کند تا زمینه برای پیوند شرکت‌های دانش‌ بنیان به صنایع مختلف برای تکمیل زنجیره ارزش آن صنعت فراهم شود.

وی گفت: در بسته اول یکصد میلیون دلار تضمین بازار پیش‌بینی شده است. پتروایران در حوزه آب‌های ژرف نیز توانمندی‌های خوبی دارد که می‌تواند کمک‌کننده باشد. در این توافق‌نامه تجاری‌سازی محصولات دانش بنیان و تضمین خرید و سایر موارد پیش‌بینی شده است.

سپهر سپهری؛ مدیرعامل شرکت توسعه پتروایران نیز در این مراسم با بیان این‌که پتروایران با استفاده از ظرفیت‌های موجود خود در مسیر تعریف پروژه‌های دانش‌ بنیان گام برمی‌دارد، ادامه داد: این شرکت دارای مزایایی است که در پیوند با دانش‌ بنیان‌ها می‌تواند به خلق کلان‌پروژه‌های مهمی منجر شود. حضور این شرکت به عنوان یکی از مشتریان محصولات و خدمات دانش‌ بنیان، تجربه و سابقه طولانی در این صنعت و حضور در بازار‌های بین‌المللی از جمله مزایایی است که به توسعه مگاپروژه‌های فناور می‌انجامد.

وی افزود: نفت جزو صنایع درآمدزا و اشتغال‌آفرین است اما این درآمدزایی با اجرای پروژه‌های دارای بازار و مشتری محقق می‌شود. لازم است تا زمینه هدایت و ارتباط شرکت‌های دانش‌ بنیان به صنایع نفتی و حضور سرمایه‌گذاران به این حوزه فراهم شود، برای تحقق این موضوع به یک هدایت‌کننده و نخ تسبیح نیاز داریم که معاونت علمی و فناوری می‌توانند این نقش را به خوبی ایفا کند.

ارزش 100 میلیون دلاری قرارداد‌های صنعت نفت با حضور شرکت‌های دانش‌ بنیان

براساس این توافق‌نامه همکاری، اکتشاف، توسعه و بهره‌برداری و سرمایه‌گذاری در صنایع نفت، گاز و انرژی‎‌های تجدید‌پذیر با محوریت شرکت‌های دانش‌ بنیان توسعه می‌یابد. از محور‌های اصلی این توافق‌نامه همکاری می‌توان به رفع نیاز‌های صنعتی ارزبر، گلوگاهی و استراتژیک پتروایران با تعریف مگاپروژه‎‌های دانش ‏بنیان و کنسرسیوم‎‌های تخصصی دانش ‎بنیان در قالب قرارداد‌های همکاری به میزان برآوردی تجمعی 100 میلیون دلار اشاره کرد.

دریافت خدمات و خرید تجهیز فناوری و محصولات تولید شده از این توافق‎نامه در چارچوب قوانین، مقررات و ضوابط موجود در پتروایران از محور‌های توافق‌نامه همکاری

طرح توسعه و بهره‎برداری و تأمین آب شرب از منابع آب‎‌های ژرف (از جمله سیستان)، طرح احیای چاه‎‌های غیرفعال و کم‎بازده، طرح‌های دانش ‎بنیان توسعه و اکتشاف میادین نفتی و گازی، تضمین خرید و بهره‎برداری از نرم‌افزار یکپارچه گردآوری و پردازش برخط اطلاعات و بهینه‎سازی عملیات حفاری به تعداد یک پکیج کامل، بومی‎سازی، ساخت و تجاری‎سازی مته‎‌های PDC برای توسعه میادین منصورآباد و بینک، تجاری‎سازی سیال تکمیلی جایگزین سیال کلسیم بروماید برای استفاده در چاه‎‌های پرفشار از جمله محور‌های این توافق‌نامه همکاری است.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1098987